10 bodů správného chování ve společné sauně

15.12.2022

Pokud se chystáte do veřejné sauny, vězte, že se chystáte vkročit na posvátné území klidu a míru. Valná většina lidí si chodí do sauny odpočinout a načerpat novou energii, chovejte se proto s respektem k ostatním a snažte se dodržovat tato nepsaná pravidla.

  1. Respektujte zónu ticha a klidu: sauna je místem pro odpočinek a relaxaci. Dodržujte ticho a neprovádějte hlučné rozhovory, aby ostatní mohli relaxovat.

  2. Dodržujte hygienu: před vstupem do sauny se osprchujte a odstraněte veškeré kosmetické produkty. Pokud používáte výrazný parfém, platí toto dvojnásob. Vůně parfému se v sauně při pocení ještě víc uvolní a může silně obtěžovat ostatní. Čistá kůže navíc zvyšuje účinnost saunování.

  3. Vstupujte nahý: do finských saun se vždy chodí nahý. Samozřejmě můžete mít na sobě po celou dobu saunování osušku, sarong nebo prostěradlo, ale pod nimi byste už neměli mít žádné oblečení (netýká se parních saun např. v bazénech). Dodržujte pravidla, která platí v daném saunovém zařízení.

  4. Sedněte si na osušku: abyste nezanechávali pot na dřevěných lavičkách, položte na ni nejdříve osušku, a teprve potom si na ni sedněte. Pokud chcete zůstat zabalení, nejlepší je brát si osušky dvě, jednu na sednutí a druhou na sebe.

  5. Opatrnost s horkými povrchy: neprovádějte rychlé pohyby poblíž horkých kamen, můžete se popálit. Buďte opatrní také při rychlém vstávání, obzvlášť pokud jste v sauně leželi. Raději po ležení chvilku seďte a teprve poté vstaňte, mohla by se vám zamotat hlava.

  6. Hydratujte: v sauně se potíte, a proto je důležité být hydratován. Pijte vodu před vstupem do sauny a po jejím opuštění.

  7. Nedržte dveře otevřené: dveře sauny otevírejte pouze po dobu nezbytnou pro vstup a odchod ze sauny, abyste udrželi teplotu uvnitř a minimalizovali ztrátu tepla.

  8. Opatrně s esenciálními oleji a vůněmi: pokud používáte esenciální oleje nebo vonné látky ve společné sauně, používejte je střídmě a v souladu s pravidly zařízení.

  9. Odpočívejte mezi sezením v sauně: po opuštění sauny si dejte čas na ochlazení a odpočinek. Opakovaným vstupem do sauny můžete zvýšit riziko dehydratace a přehřátí.

  10. Respektujte ostatní návštěvníky: udržujte správný odstup a respektujte osobní prostor ostatních návštěvníků sauny. Opatrně s hlasitým chováním a respektujte pravidla sauny.

Důležité je pamatovat na to, že správné chování ve společné sauně přispívá k pohodovému prostředí a umožňuje všem návštěvníkům vychutnat si tento relaxační zážitek.