Poprvé v sauně: jak má probíhat správné saunování

23.11.2022

Saunování je oblíbený způsob relaxace a uvolnění těla a mysli. Správné saunování však vyžaduje určitou péči a dodržování určitých zásad. V tomto průvodci se dozvíte, jak má probíhat správné saunování, abyste si mohli vychutnat všechny jeho výhody.

1. Příprava na saunu

Zkontrolujte svůj zdravotní stav

Předtím, než vstoupíte do sauny, je důležité zvážit svůj zdravotní stav. Osoby s kardiovaskulárními problémy nebo jinými zdravotními omezeními by měly konzultovat saunování s lékařem. Toto platí i pro těhotné ženy nebo osoby užívající léky.

Očistěte se

Před vstupem do sauny je vhodné si umýt tělo a odstranit veškeré kosmetické produkty, které by mohly způsobit podráždění kůže. Čistá kůže umožní lepší absorpci tepla.

Připravte si vhodný oděv

Sauny jsou zásadně bezplavková zóna! I když jsou sauny někdy součástí bazénu nebo aquaparku, platí, že při vstupu do saunové části se svléknete a zabalíte do osušky, sarongu nebo prostěradla (to neplatí pro parní sauny). Přímo v sauně potom můžete zůstat zabalení, ale většina lidí preferuje sedět nebo ležet nahý. Nemusíte se stydět, v sauně bývá přítmí a každý se snaží zachovat soukromí. Můžete si také vzít i několik osušek – jednu, na kterou si sednete, a druhou pro zakrytí nebo utírání potu.

2. Vstup do sauny

Vyhledejte vhodné místo

V sauně si vyberte místo, které odpovídá vašim preferencím ohledně teploty. Platí, že na spodních lavicích je chladněji, horní lavice přímo u kamen jsou pro ty, kteří preferují nejvyšší teplotu.

Sledujte čas

Obvykle bývají uvnitř sauny poblíž vchodu přesýpací hodiny, které odměřují čas. Pokud je nevyužívá někdo jiný, můžete je otočit a měřit si tak čas strávený v sauně. Doporučený čas je obvykle 10-15 minut. Pokud jste začátečníci, nestyďte se odejít klidně po pár minutách. Každý někdy začínal a chápe, jaké to je. Měli byste mít na paměti, že delší pobyt v sauně znamená větší zátěž na tělo.

Sedněte nebo lehněte se

Můžete si sednout nebo lehnout na osušku, kterou jste si přinesli s sebou. Zůstávejte na osušce a nepřicházejte do přímého kontaktu s horkými povrchy.

3. Během pobytu v sauně

Dýchání a relaxace

Během pobytu v sauně je důležité uvolnit se a relaxovat. Snažte se hluboce dýchat a soustředit se na svůj dech. To vám pomůže zvýšit pocit uvolnění a snížit stres.

Přísun vzduchu

Pokud se vám zdá, že je ve sauně příliš horko, můžete si pomoci tím, že budete vstupovat a vycházet ven. Důležité je poslouchat své tělo a nesnažit se vydržet v sauně za každou cenu.

4. Po saunování

Osprchujte se

Po opuštění sauny si dejte sprchu, abyste odstranili pot a otevřeli póry kůže. Teplota sprchy by měla být středně studená, abyste se rychle ochladili.

Ochlaďte se

Po sprše se ochlaďte v ochlazovacím bazénku, chladným vzduchem nebo sprchou. To vám pomůže předejít přehřátí těla.

Odpočiňte si

Lehněte si na lehátko nebo sedněte na křeslo a odpočívejte. Tato část je stejně důležitá jako pobyt v teple a měla by trvat alespoň stejně dlouho. Pokud vám začíná být zima, nebo se cítíte na další cyklus, můžete jít zase do sauny.

Celý cyklus (sauna, ochlazení, odpočinek) by se měl opakovat 2x až 3x.

Správné saunování může být příjemným zážitkem a přinést mnoho zdravotních výhod. Pokud se saunováním teprve začínáte, postupujte pomalu a opatrně. Lepší se zvykat si v chladnějším typu sauny, teprve potom začít chodit do vyhřátější finské sauny. I tak začínejte nejdříve na pár minutách, plných 15 minut nechte pro zkušenější.


Důležité je dodržovat zásady zdravého saunování, respektovat své tělo a vnímat signály, které vám dává. Pokud máte nějaké zdravotní problémy, konzultujte saunování s lékařem. S dodržováním těchto zásad můžete bezpečně a efektivně využívat výhody sauny pro své zdraví a pohodu.