Mytí před a po saunování: čistota půl zdraví

11.04.2024

Saunování není pouze prostředkem relaxace, ale také způsobem, jak podpořit celkové zdraví těla a mysli. Součástí efektivního a zdravého saunování je dodržování správné hygieny před a po proceduře. Mytí před a po saunování není jen rituálním krokem, ale klíčovým prvkem pro zajištění maximálních přínosů a bezpečnosti saunování.

Mytí před saunováním:

  1. Odstranění make-upu a krému: než vstoupíte do sauny, odstraňte veškerý make-up a krémy z obličeje a těla. Make-up a krémy mohou způsobit zanášení pórů a bránit účinnému odvádění potu.

  2. Sprcha před saunou: Před vstupem do sauny si dopřejte rychlou sprchu. Tím nejen odstraníte antiperspiranty, pot a nečistoty z pokožky, ale také zvýšíte prokrvení a připravíte tělo na zvýšenou teplotu v sauně.

  3. Opláchnutí nohou: opláchnutí nohou studenou vodou před vstupem do sauny může předejít nadměrnému pocení nohou a zlepšit cirkulaci.

Mytí po saunování:

  1. Chladivý sprchový zážitek: po opuštění sauny si dopřejte chladivý sprchový nebo koupelový zážitek. Tímto způsobem ochladíte tělo, uzavřete póry a odstraníte pot a toxiny, které byly uvolněny během saunování.

  2. Dopřejte si klid: po chladivém zážitku si dejte chvíli na odpočinek. Důkladně si vyčistěte pokožku a nechte tělo zregenerovat.

  3. Pitný režim: důležitým aspektem hygieny po saunování je hydratace. Pijte dostatek vody, abyste vykompenzovali ztrátu tekutin během saunování.

  4. Opakujte sprchu: pokud plánujete provádět několik saunovacích cyklů, sprchujte se mezi každým cyklem. To pomůže udržet čistotu a zabránit zanášení pórů. Nepoužívejte mýdlo, které by zbytečně ještě víc vysušovalo kůži.

Doplňující rady:

  • Po sauně nepoužívejte mýdlo ani krémy: proces čištění organismu funguje i několik hodin po saunování, proto je důležité nechat pokožku bez účinku chemie. Po saunování se omyjte pouze čistou vodou a nemažte se krémy, které ucpou póry a nedovolí pokožce vyplavit škodliviny z těla.

  • Očista těla a mysli: mytí před a po saunování není jen o fyzické hygieně, ale také o očištění mysli. Saunování může být časem relaxace a meditace, a čistá pokožka podporuje pocit celkové pohody.


Správná hygiena před a po saunování je klíčovým prvkem pro zajištění maximálních prospěchů této tradiční procedury. Dodržováním těchto jednoduchých kroků zůstanete nejen čistí, ale také zajistíte, aby vaše saunování bylo bezpečné, účinné a příjemné pro celé tělo i mysl.