Saunové ceremoniály: nevzdávejte se jich ani doma

08.01.2024

Milujete saunové ceremoniály a nechcete se jich vzdál ani v domácí sauně? Přinášíme pár tipů, jak si vytvořit příjemnou atmosféru i v pohodlí domova.

Co je saunový ceremoniál? V obvyklém podání ve veřejných saunách se jedná o 10 až 15minutové představení, které se odehrává uvnitř finské sauny. Saunový mistr využívá hudbu a vůni k vytvoření příjemné atmosféry, polévá kamna a víří teplejší vzduch směrem k divákům tak, aby zvýšil pocitovou teplotu. Cílem ceremoniálu je nejen fyzické pročištění a uvolnění těla, ale také mentální odpočinek a sociální interakce.

I když doma nemáte možnost provádět tradiční saunový ceremoniál, pokud si nepozvete saunového mistra, můžete si vytvořit relaxační a příjemnou atmosféru. Zde je několik nápadů, jak nahradit saunový ceremoniál v domácí sauně:

  1. Vonné esence: přidejte do sauny vonné esence, jako jsou eukalyptus, levandule nebo citrusové vůně. Tyto esence mohou podpořit relaxaci a dodat vašemu pobytu v sauně příjemný aromaterapeutický rozměr.

  2. Hudba a meditace: připravte si svůj oblíbený seznam hudby nebo poslouchejte během pobytu v sauně relaxační meditační melodie. Hudba a meditace mohou přispět k uvolnění a mentálnímu odpočinku.

  3. Svíčky a světla: vytvořte příjemnou atmosféru pomocí svíček a tlumeného osvětlení. To může přidat k relaxačnímu prostředí a poskytnout vizuální stimulaci.

  4. Chladivé obklady nebo ledové kostky: i když nemáte ledovou káď nebo bazén pro ponoření po saunování, můžete si připravit chladivé obklady nebo ledové kostky na osvěžení těla po opuštění sauny. Skvělé je využít zimního počasí

  5. Masáže: Po saunování si můžete dopřát krátkou masáž. Můžete použít masážní kámen nebo houbu na zlepšení prokrvení a relaxace svalů.

  6. Různé teploty: experimentujte s teplotami v sauně. Zkuste postupně zvyšovat a snižovat teplotu, abyste vytvořili pocit kontrastu a pobíhání tepelných podnětů.

  7. Vějíř nebo ventilátor: teplotní nárazy můžete imitovat vějířem nebo ventilátorem.


I když tyto metody nemusí replikovat přesně teplotní nárazy tradičních saunových ceremoniálů, mohou přesto přidat do vašeho domácího saunování prvek odlišení teplot a příjemnějšího prožitku. Přizpůsobte je podle svých preferencí a pocitů.