Výroba sauny: jaké zvolit saunové kameny?

10.03.2023

Saunové kameny jsou základním prvkem tradičních saun a hrají klíčovou roli při vytváření jedinečného saunového zážitku. Tyto kameny nejen ohřívají saunu, ale také přispívají ke zvýšení vlhkosti a zlepšení celkové atmosféry. V tomto článku se budeme věnovat světu saunových kamenů a jejich významu v rituálu saunování.

Role saunových kamenů

Saunové kameny plní v sauně několik důležitých funkcí:

 1. Uchovávání tepla: hlavním účelem saunových kamenů je efektivní uchovávání a rozkládání tepla. Absorbují teplo z topného zařízení sauny, ať už jde o dřevěná nebo elektrická kamna, a následně toto teplo postupně uvolňují do saunové místnosti. Tento postupný nárůst teploty zajistí konzistentní a příjemné saunování.

 2. Vytváření páry: saunové kameny jsou zodpovědné za vytváření páry v sauně. Když se voda nalije na horké kameny, okamžitě se změní na páru. Tento přídavek páry zvyšuje vlhkost v sauně a vytváří příjemné a jemné teplo, které uklidňuje a relaxuje tělo.

 3. Zlepšení saunového zážitku: saunové kameny přispívají k autentičnosti a atmosféře sauny. Zvuk vody syčící na horkých kamenech a vůně páry přidávají k celkové atmosféře, což zvyšuje radost z saunování.

Typy saunových kamenů

Existuje několik typů kamenů, které se v saunách používají, a každý má své jedinečné vlastnosti:

 1. Vulkanické kameny: tyto kameny, jako je žula, bazalt a diorit, jsou známé svými výbornými vlastnostmi uchovávání tepla. Jsou schopny odolat vysokým teplotám, což je činí ideálními pro tradiční sauny.

 2. Peridotitové kameny: peridotitové kameny jsou často používány v saunách kvůli jejich schopnosti rovnoměrně uchovávat a uvolňovat teplo. Přispívají k jemnému a příjemnému saunovému zážitku.

 3. Kameny speciálně pro sauny: někteří výrobci vyrábějí kameny speciálně navržené pro použití v saunách. Tyto kameny jsou pečlivě vybrány a zpracovány tak, aby splňovaly nároky na ohřev a produkci páry v sauně.

Tipy pro používání saunových kamenů

Chcete-li co nejvíce využít saunové kameny, postupujte podle těchto rad:

 1. Volba kvalitních kamenů: vyberte si kvalitní saunové kameny, které zajistí, že odolají vysokým teplotám a vlhkosti v sauně. Kameny nízké kvality se mohou po čase roztrhnout nebo prasknout.

 2. Správné rozmístění: umístěte kameny rovnoměrně kolem topného prvku nebo nad ním, abyste zajistili konzistentní distribuci tepla. Vyvarujte se přeplnění ohřívače kameny.

 3. Pravidelná údržba: pravidelně kameny čistěte, abyste odstranili minerální usazeniny a nečistoty. Tím zajistíte zachování jejich účinnosti a prodloužíte jejich životnost.

 4. Saunová etiketa: buďte opatrní, když na kameny nalijete vodu. Vyhněte se použití příliš velkého množství vody najednou, což může způsobit náhlý nárůst teploty a nepohodlí. Pokud nejste v sauně sami, myslete na to, že každý preferuje jinak vysokou teplotu.

Saunové kameny podle účinku na organismus*

Kromě běžných saunových kamenů vhodných pro univerzální použití se můžete setkat také se speciálními druhy hornin, které se dají použít jako saunové kameny, a zároveň mají speciální účinky na lidský organismus:

 • Křemenec: křemenec je více než z 90 % složen z jemnozrnného křemene, který přispívá k léčbě onemocnění hrudníku a dýchacích cest. Při interakci s vodou ji křemen čistí od různých kontaminantů a dodává jí léčivé vlastnosti, čímž se její struktura přiblíží struktuře vody z horských zdrojů. Jeho barva je šedá, modrošedá nebo malinová.
 • Porfyrit: porfyrit je ztuhlá sopečná láva. Odolává dlouhodobému zahřívání, opakovaným změnám teploty a vystavení horké vodě, je schopen udržet si teplo po dlouhou dobu. Jeho chemickému složení dominují oxidy křemíku, vápníku a hořčíku. Pára z porfyritu zmírňuje bolest hlavy, pomáhá normalizovat krevní tlak, podporuje mužskou potenci. Jeho barva je tmavě šedá, nazelenalá nebo namodralá.
 • Karelský mastek (talkochlorit): je hornina metamorfního původu. Podle výsledků laboratorních testů se talkochlorit zahřívá déle než jiné kameny, ale zůstává horký mnohem déle. Pokud se saunová kamínka dobře roztopí, může talkochlorit uchovat teplo po celý jeden den. Záření z horkého kamene stimuluje produkci vitamínu D v lidském těle, což je nezbytné pro posílení kostní tkáně a zvýšení lidské imunity. Talkochlorit také přispívá k léčbě nachlazení horních cest dýchacích. Jeho barva je bílá, šedá až černá.
 • Dunit: dunit je téměř z 90 % složen z minerálu zvaného olivín (neboli chryzolit či peridot). Podle litoterapeutických kánonů chryzolit normalizuje činnost kardiovaskulárního systému, snižuje krevní tlak. Zjistilo se také, že chryzolit přispívá k léčbě onemocnění očí a sluchových orgánů. Jeho barva je černá, tmavě a světle zelená.
 • Rodingit: rodingit je metamorfovaná hornina vzniklá při přeměně magmatu v hlubinách. Má velmi nízký koeficient tepelné roztažnosti, což z něj činí odolnou variantu kamenů do saunových kamen. Pára vyrobená z rodingitu posílí imunitu. Jeho barva je zelená, šedozelená.
 • Gabro diabaz: gabro diabaz je velmi populární jako kámen pro saunová kamna. Za relativně nízkou cenu má všechny potřebné vlastnosti – tepelnou odolnost, odolnost proti cyklickým změnám teploty, schopnost se rychle zahřát a udržet si teplo po dlouhou dobu. Podporuje léčivý účinek sauny. Jeho barva je černá, šedá, tmavě zelená.

* podle nabídky saunových kamenů na www.sotra.cz


Závěrem lze konstatovat, že saunové kameny jsou nezbytnou součástí autentického saunového zážitku. Hrají klíčovou roli při vytváření správné rovnováhy tepla a vlhkosti, což zajistí, že návštěvníci sauny si mohou užívat blahodárné účinky saunování. Ať už preferujete tradiční atmosféru dřevěných kamen nebo pohodlí elektrických ohřívačů, saunové kameny jsou v jejím srdci, přispívající k staleté tradici relaxace a pohody.