Zdravotní rizika sauny: co byste měli vědět

12.10.2022

Sauna je oblíbený způsob relaxace a prostředkem zlepšení zdraví pro mnoho lidí po celém světě. Nicméně, stejně jako u jakéhokoli jiného terapeutického postupu, i saunování může nést určitá rizika a ne všichni by měli sauny využívat bez omezení. V tomto článku se podíváme na některá zdravotní rizika spojená se saunováním.

Dehydratace

V sauně dochází k intenzivnímu pocení, což může způsobit dehydrataci, pokud nepřijmete dostatek tekutin. Nedostatečná hydratace může vést k řadě problémů, včetně závratí, slabosti a dokonce i kolapsu. Je důležité pravidelně pít vodu při odpočinku mimo saunu a zabezpečit dostatečnou hydrataci těla.

Kardiovaskulární problémy

Lidé s kardiovaskulárními problémy, jako je vysoký krevní tlak, srdeční onemocnění nebo arytmie, by měli být při používání sauny opatrní. Vysoké teploty v sauně mohou způsobit zvýšení srdečního tepu a zátěže pro srdce. Je vhodné konzultovat se svým lékařem, zda je pro vás saunování bezpečné.

Ovlivnění alkoholu a léků

Konzumace alkoholu nebo užívání léků před vstupem do sauny může zvýšit riziko dehydratace a snížit schopnost těla regulovat teplotu. Alkohol by neměl být v kombinaci se saunou používán a v případě léků se raději zeptejte svého lékaře.

Riziko spálenin

Přímý kontakt s horkými povrchy v sauně, jako jsou kamna, může způsobit popáleniny nebo vážná poranění kůže. Je důležité dodržovat bezpečnostní pokyny a nepokoušet se manipulovat během pobytu v sauně s horkými povrchy. Může se stát, že se vám při rychlém zvednutí zamotá hlava. Myslete na to a raději se z polohy vleže zvedejte pomalu, chvilku ještě seďte a teprve poté vstaňte.

Lavice a zádové opěrky bývají až nepříjemně horké, proto je zvykem si pod tělo a chodidla rozložit prostěradlo nebo sarong.

Infekce

Ve sdílených saunách může existovat riziko šíření infekcí, zejména v období chřipky nebo jiných infekčních onemocnění. Přímo v sauně nebezpečné patogeny zabije horko, ale pohybujete se také mimo saunu. Pokud máte infekci nebo jste byli v kontaktu s nakaženou osobou, může být lepší vyvarovat se sauny, abyste minimalizovali riziko šíření infekce na ostatní.

Jak je to se saunováním v těhotenství

Těhotné ženy by měly být velmi opatrné při každé nezvyklé tělesné aktivitě a samozřejmě se to týká i vstupu do sauny. Vysoké teploty v sauně mohou způsobit zvýšení tělesné teploty matky, proto dbejte na signály svého těla a pokud cítíte, že vám příliš vysoká teplota nedělá dobře, raději se saunujte na nejnižší lavici po kratší dobu, nebo zvolte saunu s nižší teplotou.

Nevíte, jestli je saunování pro vás?

Pokud máte obavy o své zdraví, nejlepší je zeptat se svého lékaře. Jestli nic nenamítá, nejlepší je to prostě zkusit. V saunových světech a spa mají obvykle více druhů saun s různou teplotou. Jestli se bojíte horké finské sauny, začněte jiným typem s nižší teplotou a můžete postupně přejít do teplejší.

Saunování má mnoho pozitivních účinků na zdraví, ale nesmíme zapomínat na možná rizika. Je důležité respektovat své tělo, brát ohled na svůj zdravotní stav a konzultovat saunování s lékařem, pokud máte nějaké zdravotní obavy. Pamatujte na dostatečnou hydrataci a vyhýbejte se nadměrnému vystavení vysokým teplotám, zejména pokud máte zdravotní problémy. Sauna může být příjemnou a prospěšnou aktivitou, pokud je prováděna s rozumem.